📋 Nástup do zaměstnání: Co vše budeš podepisovat?

nástup do zaměstnání - podpis smluv

Sdílejte příspěvek

Začínáš novou práci? Nástup do zaměstnání je plný očekávání a měl/a by ses připravit. Možná tě zajímá, co všechno budeš první den nástupu do práce podepisovat. Co si budeme, těch dokumentů bývá opravdu hodně. A zorientovat se v tom a na nic nezapomenout dá zabrat i personalistovi. Pojďme si to projít jednoduše a srozumitelně.


📜 Dokumenty při nástupu do zaměstnání

📜 Pracovní smlouva

Pracovní smlouva je základním dokumentem tvého pracovního poměru. Musí obsahovat druh práce, místo výkonu práce a den nástupu do práce – bez těchto údajů není platná. Dále může obsahovat informace o mzdě, zkušební době, délce pracovního poměru nebo pracovní době, ale pokud tam některé informace nejsou, mohou být uvedeny v interních předpisech, jako je pracovní řád nebo směrnice o benefitech.

📌 Tip: Smlouvu si vždy důkladně přečti. Pokud něčemu nerozumíš, neboj se zeptat. Případně zkus zaměstnavatele požádat, aby ti návrh pracovní smlouvy poslal dopředu a ty si ji můžeš doma v klidu prostudovat.

💰 Mzdový výměr vs. smluvní mzda

📄 Mzdový výměr
Jedná se o samostatný dokument, kde zaměstnavatel stanoví tvou mzdu, včetně základní částky a příplatků (např. za přesčasy). Zaměstnavatel může mzdový výměr jednostranně měnit, ale musí tě o tom informovat.

📜 Smluvní mzda
Je pevnou součástí pracovní smlouvy. Změnit ji lze jen na základě dohody mezi tebou a zaměstnavatelem, což ti dává větší jistotu.

📌 Tip: Pokud máš mzdový výměr, zjisti, za jakých podmínek se může měnit. Pokud máš smluvní mzdu, ujisti se, že odpovídá tvým očekáváním, protože její úprava není snadná.

🔒 Dohody o mlčenlivosti nebo konkurenční doložky

Tyto dokumenty chrání firemní informace a stanovují pravidla, co smíš (nebo nesmíš) dělat po ukončení pracovního poměru. Co je to konkurenční doložka se dočteš v tomto článku.

🔐 Souhlas s použitím osobních údajů

Tento dokument zaměstnavatel potřebuje, aby mohl zpracovávat tvoje osobní údaje v souladu s GDPR. Uchovává například jméno, adresu, rodné číslo, číslo účtu nebo docházku. Ve většině případů je to také oprávněný zájem firmy, protože tato data potřebuje pro plnění svých povinností.

📸 Souhlas s použitím fotografie

Firma může vyžadovat tento dokument, aby mohla použít tvoji fotku na průkazku, webové stránky nebo v interních systémech. Pokud nechceš, aby byla fotka použita například pro marketing, můžeš tento souhlas omezit.

🖍️ Prohlášení poplatníka daně (tzv. růžový formulář)

Dokument, který umožňuje uplatnit daňové slevy, sleva na poplatníka daně (2 570Kč v roce 2024 a 2025), dále například na děti, studium nebo invaliditu. Pozor: Tento formulář můžeš podepsat jen u jednoho zaměstnavatele, pokud máš více prací, vybereš si, kde chceš slevy uplatnit.

📋 Nástupní dotazník

Tento formulář obsahuje základní údaje, jako jsou jméno, adresa, číslo účtu nebo informace o zdravotní pojišťovně. Podepisuješ ho jednou a dokument zůstává v osobní složce u firmy.

✍️ Podpisový vzor

Někteří zaměstnavatelé mohou vyžadovat i tvůj podpisový vzor, například pokud budeš autorizovat interní dokumenty.


🖋️ Elektronický vs. ruční podpis při nástupu do zaměstnání

V některých firmách můžeš dokumenty podepsat elektronicky. Je to rychlé a pohodlné, ale pozor – elektronický podpis není scan tvého podpisu, ale bezpečný digitální způsob.

🔑 Jak si zařídit elektronický podpis?

Pokud tě tato možnost zajímá, můžeš si elektronický podpis zařídit např. u Software602 nebo PostSignum, I.CA . Co budeš potřebovat:

  • 🆔 Občanský průkaz nebo pas: Pro ověření totožnosti.
  • 📍 Osobní návštěva: Zajdi na kontaktní místo certifikační autority.
  • 💻 Certifikát: Pořiď si certifikát a nainstaluj ho do počítače.

A máš hotovo! Elektronický podpis ti umožní podepisovat smlouvy online.

Picture of Veronika

Veronika

✔️Kariérové poradenství
✔️Externí HR konzultant
✔️ Lektor & Mentor
✔️ Headhunter do digitálního marketingu

Za jeden zelený čaj 🍵 pro mě

 49,- Kč

Nejnovější články

Stažení MATROŠE zdarma