🤔 Co je to ELDP a proč si ho schovávat?

Co je to ELDP - titulní

Sdílejte příspěvek

ELDP. Co to vlastně znamená? A je potřeba, aby ses o to vůbec zajímal/a? ANO! Za touto zkratkou, která se stala součástí HR hantýrky, se skrývá jeden z nejdůležitějších dokumentů pro tvůj důchod. ELDP neboli Evidenční list důchodového pojištění je potvrzení, které tě teď sice nezajímá, přesto je ale dobré mu v šanonu udělat speciální místečko. Před odchodem do důchodu by se tato potvrzení mohla sakra hodit. Může ti totiž zachránit důležité roky důchodově pojištěného období nebo pár stovek navíc na důchodu (to je ovšem na jinou a systémovou diskusi).

Nyní se pojďme blíže podívat na to, co je to ELDP a proč je dobré o něm něco vědět.


🤔 Co je to ELDP?

ELDP, tedy Evidenční list důchodového pojištění, je dokument, který tvůj zaměstnavatel každý rok vyplňuje a odevzdává na Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ). Obsahuje informace o tom, jak dlouho jsi byl důchodově pojištěný/á, jaké příjmy jsi měl/a a kolik se z nich odvádělo na důchodové pojištění.

Důležité je, že do ELDP se zapisují všechna období, kdy jsi byl důchodově pojištěný/á, a to i pokud jsi pracoval/a jen část roku. Pokud jsi nemocný/á, na mateřské nebo rodičovské dovolené, i tohle období se může započítávat, pokud z něj odvádíš pojištění.

Na otázku „Co je to ELDP?“ lze tedy odpovědět jednoduše:

ELDP je jakýsi průkaz tvého pracovního života, který sociální správa využívá k tomu, aby měla přehled o tom, co ti v důchodu náleží.


🤔 Co ELDP obsahuje?

V ELDP najdeš:

  • Tvoje osobní údaje (jméno, rodné číslo).
  • Přehled období, kdy jsi pracoval/a a byl důchodově pojištěný/á.
  • Příjmy, ze kterých se odvádělo pojištění.
  • Informaci o nepřetržitosti pojištění nebo přerušených obdobích (např. u dlouhodobé nemoci).
co to je ELDP

🤔 Jak vzniká důchodové pojištění?

Důchodové pojištění vzniká automaticky na základě zákona, jakmile začneš pracovat jako zaměstnanec nebo vykonávat činnost, která je povinně pojištěná. Tedy:

  • Jako zaměstnanec tě zaměstnavatel má povinnost přihlásit k ČSSZ. Přihlásil tě? To uvidíš každý měsíc v odvodech na své výplatnici pod položkou „Sociální pojištění“ a činí 6,5 % hrubé mzdy.
  • Jako OSVČ si pojištění platíš sám prostřednictvím záloh.
  • Pokud jsi státem krytý pojištěnec, například na rodičovské nebo při péči o blízkého, pojištění za tebe odvádí stát.

Toto pojištění je klíčové, protože bez dostatečné délky odpracovaných let (podrobně zde) ti nárok na starobní důchod nevznikne.


🤔 Kdy ELDP dostaneš?

Zaměstnavatel ti ELDP předává každý rok, nejčastěji na jaře, tedy v březnu nebo dubnu. Důvod? Kalendářní rok se uzavírá 31. prosince a zaměstnavatel potřebuje čas na zpracování mezd, odvodů a dalších povinností spojených s účetnictvím.

Zaměstnavatel má povinnost ELDP odeslat na ČSSZ elektronickou formou, konkrétně prostřednictvím datové zprávy. Tobě pak předá kopii – obvykle v papírové podobě, ale může ji zaslat i elektronicky, pokud se na tom dohodnete. Pokud jsi svůj ELDP ztratil, můžeš požádat zaměstnavatele o vystavení kopie nebo kontaktovat ČSSZ, kde jsou záznamy evidované.

Pokud pracovní poměr ukončíš v průběhu roku, zaměstnavatel musí ELDP odeslat na ČSSZ do 30 dní od skončení pracovního poměru. Stejně tak bys kopii měl/a dostat i ty do 30 dní.

Mrkni také, jaké další dokumenty dostaneš při odchodu ze zaměstnání.


🤔 K čemu ELDP vůbec je?

ELDP je zásadní pro:

  • Dokládání doby důchodového pojištění. Délka pojištění ovlivňuje nárok na důchod i jeho výši.
  • Výpočet důchodu. Čím déle pracuješ a čím vyšší máš příjmy, tím lepší důchod tě čeká (opět je toto na jinou diskusi, zda a jak to s důchody bude třeba za 30 let)
  • Kontrolu údajů. Slouží jako důkaz, že máš všechny pracovní roky správně zaznamenané.

Jak se vypočítává nárok na starobní důchod?

Výpočet důchodu v roce 2025 závisí na délce důchodového pojištění, výši vyměřovacího základu a dalších faktorech. Můžeš si to snadno spočítat na kalkulačce důchodového pojištění od MPSV.

Kdy můžeš jít do důchodu podle svého ročníku narození? Přesný přehled najdeš zde. Předčasný důchod je možný, ale připrav se na snížení částky za každý měsíc před dosažením důchodového věku.


🤔 Jak dlouho bych si měl/a ELDP nechat?

Doporučuje se uchovávat ELDP minimálně do důchodového věku. Proč? Je to tvoje pojistka. Pokud by došlo k chybě (ať už na ČSSZ nebo u zaměstnavatelů) nebo se něco ztratilo, ELDP ti může posloužit jako důkaz, že jsi byl důchodově pojištěný/á a odváděl/a pojistné.


Shrnutí

Evidenční list důchodového pojištění (ELDP) je důležitý dokument pro výpočet tvého důchodu. Obsahuje informace o tvé době důchodového pojištění, výši příjmů a přerušení pojištění, pokud k nim došlo. Zaměstnavatel ti ho každoročně předává na jaře.

Doporučuje se ELDP uchovávat minimálně do důchodového věku, protože slouží jako důležitý doklad o tvém pracovním období a zaplaceném pojištění. Pokud v dokumentu něco nesedí, měl bys co nejdříve kontaktovat zaměstnavatele nebo ČSSZ, aby byla chyba opravena.

ELDP je nezbytnou součástí tvého pracovního života a může ti v budoucnu výrazně usnadnit proces odchodu do důchodu. Uchovávej ho proto pečlivě a měj přehled o jeho obsahu. 😊

Picture of Veronika

Veronika

✔️Kariérové poradenství
✔️Externí HR konzultant
✔️ Lektor & Mentor
✔️ Headhunter do digitálního marketingu

Za jeden zelený čaj 🍵 pro mě

 49,- Kč

Nejnovější články

Stažení MATROŠE zdarma